Tudjuk, hogy a migrén és a fejfájás olyan kínzó, hogy a leggyorsabban szeretnének megszabadulni tőle, de a megoldás nem mindig az, hogy bekapunk egy fájdalomcsillapítót. A legújabb kutatások szerint a bélflóra egyensúlya befolyásolhatja a migrénes rohamok kialakulását is. Vagyis életmódunk, táplálkozás, az alvás minősége, a stressz, a testmozgás is fontos szerepet kap a kezelésben. A humán mikrobiom ezen a területen is nagy áttörést hozott és új perspektívába helyezte a migrén kóroktanának tényezőit is, melyek ma a klinikai agykutatás és farmakológia fontos kutatási területei.

Szoros kapcsolat van a bél-agy tengely és az idegrendszer között, amit részben a bolygóideg mediál, részben a bélflórát alkotó baktériumok által termelt anyagcsere termékek közvetítenek. 

A migrén kialakulásának központjában a thalamus fáradás áll, ez a köztiagyban lévő átkapcsoló relé. Ezen átmegy az összes érzőideg, és befolyásolja, hogy a fájdalomérzet kialakul-e, és ha igen, akkor milyen súlyosságú lesz az. A thalamus "készültségi" állapotát egyéb agyterületek (főképp a hypothalamus) vezérli, és ezzel összefüggésben is jelennek meg a migrénről közismert vegetatív tünetek. 

Az, hogy egy stressz okozta vállövi feszültség miért válik súlyos munkaképtelenséget, levertséget, akár hányásig fokozódó rosszullétet okozó állapottá, ami napokig tart, nos ezt a thalamus szabályozásból és annak túlterhelésből tudjuk levezetni. Ennek megfelelően az oki megelőző kezelés középpontjában is a "thalamus fáradást" előidéző (sok esetben gyulladásos) tényezők felderítése és kiiktatása áll. Ezek között a gyakorlatban első helyen szerepelnek a bélflóra és azzal kapcsolatos kóroki tényezők.

Az alábbi videót szakembereknek ajánljuk, amelyben Prof. Dr. Rami Burstein a Harvard Egyetem Fejfájás Kutató központjának vezetője a fejfájás kóroktanáról beszél.




Új utak a migrén terápiában: komplex migrén-rendelés 

A migrén terápiájában a személyre szabott gyógyszeres kezelést kiegészíti a komplex több orvosi területet felölelő terápia, ma már elavult az a nézet, hogy csak gyógyszeresen kezelik a fejfájást. Az utóbbi néhány évben egyre több olyan hatóanyagot fedeztek fel a kutatók, amelyek kifejezetten a migrénért felelőssé tehető CGRP rendszert célozzák meg, vagyis célzottan kezelhető a fejfájás. 

54302855 F93a81bca313814584e5366d58d8da8c Wm

Ma is tanultam valamit podcast vendégei, dr. Schwab Richard belgyógyász, gasztroenterológus és dr. Szatmári Szabolcs neurológus szerint ma már sokkal többet tehetünk a migrén gyógyításáért, mint gondolnánk. Tévhit, hogy a migrén kezelhetetlen betegség és nem kell beletörődni a mindennapi életet lehetetlenné tevő fájdalomba. Olyan felfedezések, tudományos áttörések történtek ugyanis az elmúlt években, amelyek túllépnek a szokásos gyógyszeres kezeléseken. Például az, hogy a bélflóra és a fejfájás között közvetlen és egyre inkább megismert, szoros kapcsolat áll fenn. Személyre szabott diagnózissal, célzottan pedig az esetek 90 százalékában ma már tartós javulást lehet elérni.

Meghallgatom